Comunicat

Având în vedere contextul istoric deosebit în care societatea se află, Asociația „Inocențiu Micu – Klein” a credincioșilor greco-catolici români din Italia aduce la cunoștință faptul că sunt suspendate celebrările liturgice cu acces public, iar credincioșii sunt invitați să respecte întru totul deciziile autorităților civile și bisericești, în mod special aceea de a nu ieși din casă decât pentru necesitățile urgente.

Părăsirea locuinței este permisă doar pe motive de muncă, sănătate și necesitate. Dacă este necesară deplasarea, aceste nevoi trebuie să fie atestate printr-o auto-certificare, o declarație pe proprie răspundere, care poate fi făcută pe loc, completând formularele furnizate de poliție sau descărcate de pe Internet. O declarație falsă este o infracțiune. Pentru o mai bună înțelegere a directivelor Ministerului de Interne, cât și pentru informații oficiale, vă invităm să consultați http://www.salute.gov.it/nuovocoronavirus, de unde puteți descărca și formularul pentru auto-certificare.

Totuși, acest context oferă oportunitatea de întărire a credinței. Asociația îi încredințează de rugăciunile membrilor săi pe toți credincioșii români (și nu numai) din Italia și din toate zonele afectate de pandemia de Coronavirus. Președintele Asociației, pr. Valentin Marcu celebrează Liturghia zilnică la intențiile tuturor celor amintiți mai sus. Toți credincioșii care doresc să transmită intenții particulare sunt rugați să ne contacteze pe adresa de e-mail a Asociației: ass.inocentiu.micu.klein@gmail.com.

Redăm în continuare mesajul pr. Valentin Marcu, președinte al Asociației „Inocențiu Micu – Klein” a credincioșilor greco-catolici din Italia, îndreptat către toate persoanele de bună credință:

„În aceste momente dificile este esențial să punem accent pe rugăciune, să nu cădem în descurajare și să ne încredințăm iubirii milostive a Dumnezeului întreit. Să invocăm mijlocirea Apărătoarei noastre în nevoi, Născătoarea de Dumnezeu, Fericiților Martiri ai Bisericii noastre, episcopi care ne-au lăsat mărturie modul de a trăi și mărturisi fără frică credința, prin fidelitate și respect profund față de Mântuitorul nostru și vicarul Său pe pământ, Sfântul Părinte Papa.”

Asociația noastră, conform Statutului și misiunii continuă să fie solidară cu credincioșii aflați în situații dificile. Ne unim în rugăciune cu Sfântul Părinte Papa Francisc, cu Prefericirea Sa Lucian Cardinal Mureșan, cu Conferința Episcopală Italiană, cu Conferința Episcopală Română, cu fiecare dintre credincioși, ne punem încrederea în Providența Divină și vă încurajăm să fiți activi în rugăciune, utilizând mijloacele media disponibile în scopul bine plăcut Domnului, acela de a fi în comuniune de rugăciune permanentă.

"Iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului." (Mt. 28,20)

Biroul de Presă

Categoria: 
Vai a inizio pagina